Yleisurheilukoulu 7-14-vuotiaat
Yleisurheilukoulun harjoituksissa harjoittelemme monipuolisesti yleisurheilun eri lajitaitoja erilaisten lajiharjoitteiden, ratojen, pelien ja leikkien avulla. Pyrimme rakentamaan lapsille kattavan liikevaraston vaihtelevien harjoitteiden avulla sekä ohjaamaan heitä liikunnalliseen elämäntapaan.
Yleisurheilukouluryhmien toiminnasta vastaa seuran nuorisopäällikkö yhdessä koulutettujen ohjaajien kanssa. Koulutettujen ohjaajien avulla takaamme turvalliset, monipuoliset ja laadukkaat harjoitukset seurassamme urheileville lapsille.
1. ILMOITTAUTUMINEN SEURAN NUORISOJÄSENEKSI
Kiskossa urheileminen vaatii Kiskon jäseneksi liittymisen. Nuorisojäsenen jäsenmaksu 15 euroa löytyy Suomisportista Maksut-välilehdeltä, kun jäsenyys on hyväksytty. Jäsenmaksu maksetaan vuosittain.
Kiskon nuorisojäseneksi ilmoittautuminen
Mikäli lapsi on jo Kiskon nuorisojäsen, ohita tämä vaihe! Kauden 2023 maksu muodostuu heti jäsenyyden hyväksymisen jälkeen Suomisportiin. Vuoden 2024 nuorisojäsenen jäsenmaksu maksetaan alkuvuodesta 2024.
2. YLEISURHEILUKOULUUN ILMOITTAUTUMINEN JA LISENSSIN OSTAMINEN
Yleisurheilukouluun ilmoittautuminen ja lisenssin ostaminen tapahtuu Suomisportin kautta. Suomisportiin jokainen huoltaja luo tunnukset itselleen ja lisää omalle tililleen huollettavansa.
ILMOITTAUTUMINEN 7-9-vuotiaiden yleisurheilukouluun (synt. 2015-2016)
ILMOITTAUTUMINEN 10-14-vuotiaiden yleisurheilukouluun (synt. 2010-2014)
Ryhmään ilmoittautumisen jälkeen on ostettava vielä yleisurheilun lisenssi. Lisenssin kaudelle 2024 jokainen huoltaja ostaa Suomisportista urheilijalle itse. Lisenssi on pakollinen osallistuttaessa ohjattuun harjoitteluun. Yleisurheilukoululaisen lisenssin hinta on 25 euroa ja se sisältää vakuutuksen. Seitsemänvuotiaiden lisenssin hinta on 10 euroa ja sekin sisältää vakuutuksen toimintaamme.
Muista ladata Suomisportin sovellus, jotta näet tiedotteet ja maksut. Maksujen maksaminen tapahtuu vain ja ainoastaan Suomisportin kautta.
Talvikausi alkaa 1.10.2023 ja jatkuu huhtikuun 2024 loppuun.
HARJOITUSMAKSUT
Yleisurheilukoulun hinta koko kaudelta 2024 (1.10.2023-15.9.2024) on 418 euroa. Maksu maksetaan kuukausittain lokakuusta elokuuhun 38 euroa kuukaudessa. Lisäksi on maksettava Kiskon nuorisojäsenen jäsenmaksu 15 euroa ja Suomen Urheiluliiton lisenssi (10/25 euroa).
Harjoitusmaksu sisältää koulutettujen ohjaajien ja valmentajien vetämät harjoitukset sekä Kiskon mestaruuskilpailuiden ja pm-kilpailuiden ilmoittautumismaksut.
Sisaralennus kaudella 2024: Perheen ensimmäisestä lapsesta maksetaan koko kauden harjoitusmaksu 418 euroa. Perheen toisesta lapsesta maksetaan 75 % koko kauden harjoitusmaksusta eli 313,50 euroa (28,50 euroa/kk). Sisaralennus koskee vain koko kauden kausimaksuja. Jos vanhempi sisar urheilee valmennusryhmässä, alennus lasketaan yleisurheilukoulun maksusta.
KESÄKAUSI 2024 (2.5.-15.9.2024)
Kesäkauden 2024 hinta on 200 euroa. Maksu erääntyy kahdessa erässä (eräpäivät 5.6.2024 ja 5.7.2024). Lisäksi maksetaan Kiskon nuorisojäsenen jäsenmaksu 15 euroa sekä Suomen Urheiluliiton lisenssi 10/25 euroa.
Kesäkauden maksu on kaikille kesän urheilijoille sama, vaikka aloittaisi yleisurheilukoulun myöhemmin kuin toukokuun alussa tai lopettaisi aikaisemmin kuin elo-/syyskuussa.
Harjoitukset kesällä maanantaisin, tiistaisin ja torstaisin.
Jos sinulla on kysyttävää yleisurheilukoulusta, ole yhteydessä:
Heli Romppanen
040 833 3694
helisinikkaromppanen (at) gmail.com